Czy Tobie także najwięcej problemów sprawia prezentacja przed kamerą, która bezlitośnie obnaża wszelkie słabe punkty każdego mówcy?
Na jakie elementy należy
więc zwracać uwagę przed oraz w trakcie wystąpienia przed kamerą?
Wydaje się rzeczą niezwykłą, jak niewiele osób lubi, kiedy robi się im zdjęcia, kiedy mają okazję powygłupiać się przed kamerą. Są jednak tacy, którzy właśnie tego chcą, z tym wiążą swoją pracę zawodową. Zostają modelami, prezenterami, piosenkarzami. Obiektyw aparatu fotograficznego, czy kamery mówi całą prawdę o nich, o ich przygotowaniu, o zdolnościach autoprezentacji.
W nabywaniu umiejętności wystąpień publicznych ważną rolę odgrywa informacja zwrotna, czyli tzw. feedback. Kiedy masz możliwość zobaczenia i oceny samego siebie i swoich predyspozycji, poziomu wiedzy i umiejętności niejako "z boku". Sensem informacji zwrotnej nie jest jedynie zbadanie i wytknięcie słabych stron, gdyż chodzi w niej przede wszystkim o wzmocnienie mocnych stron, skupienie na tym, co już udało się osiągnąć i wskazanie dalszych możliwości rozwoju.
Jeśli tylko masz taką możliwość spróbuj przeanalizować zapis audio i video swoich przemówień. Zwróć uwagę na to jak operujesz głosem, na poprawność językową, skuteczność przekazu, sposób wykorzystania środków technicznych (mikrofon, kamera, itd.), swoje zachowania niewerbalne, przyciąganie uwagi odbiorcy, sposób odpowiadania (zwięzłość, klarowność, konstrukcja, czas itd.)
Podejmij moje wyzwanie podczas praktycznych warsztatów wizerunkowych i stań przed kamerą jako Władca Sceny:
Robert Oskwarek